Медична реформа стартувала! Деталі, які варто знати…

Медичну реформу в Україні планують впровадити за три роки. Точкою відліку стало 30 січня, коли набув чинності Закон України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.

Що зміниться для українців в медичному обслуговуванні? Український контент намагався розібратися…


ПАЦІЄНТ ОБИРАЄ ЛІКАРЯ

Українці почнуть обирати лікаря первинної допомоги (сімейного лікаря, терапевта, педіатра).  Пацієнт не мусить звертатись до лікаря «строго за пропискою» – можна обрати того, який працює у будь-якій амбулаторії сімейної медицини або поліклініці. 

Щоб обрати лікаря, потрібно буде підписати з ним Декларацію. Цей процес стартує з квітня 2018 року. Декларація підписується безстроково, але буде розірвана, якщо пацієнт надумає обрати іншого лікаря.

Для підписання угоди з сімейним лікарем потрібен паспорт та ідентифікаційний номер. Для підписання угоди з педіатром ще й свідоцтво про народження дитини.

Один лікар може обслуговувати максимум дві тисячі пацієнтів. Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Лікар, який має 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 до 1 000 000 гривень у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 гривень у 2019 році. Відтак, автори реформи наголошують – у жодному разі не варто платити лікарю персонально, адже прийом у нього – не безкоштовний, а оплачений з податків пацієнта. 


ПАПЕРОВІ ЛКАРНЯНІ – СКАСУЮТЬ

В межах реформи в Україні протягом 2018 року створять  електронний реєстр лікарняних листів.

Для оформлення листа непрацездатності буде необхідний ідентифікаційний номер платника податків. В загальну базу його внесе лікар. Там же зазначатиметься місце роботи та посада пацієнта. У системі будуть доступні лише зареєстровані хвороби, серед яких потрібно буде обрати потрібну. З електронним підписом лікаря лікарняний лист вирушить до Фонду соцстрахування.

Роботодавець цього ж дня зможе побачити чи дійсно співробітник на лікарняному, але не зможе бачити дані про хвороби працівника.


ЧИ ДОВЕДЕТЬСЯ ПЛАТИТИ СТРАХОВІ ВНЕСКИ?

Ні. І на цьому наголошують автори реформи – жодних додаткових відрахувань українці не робитимуть. «Страховими внесками» стануть податки, які сплачують громадяни України. За даними Міністерства охорони здоров’я, у 2016 році кожен українець сплатив на медицину через податки в середньому 1764 гривень.


ЯКІ ПОСЛУГИ БЕЗКОШТОВНІ?

Згідно Закону, українці гарантовано отримають за кошт держбюджету необхідні медичні послуги та лікарські засоби, пов’язаних з наданням:

1) екстреної медичної допомоги (порятунок життя, невідкладна допомога)

2) первинної медичної допомоги. Тобто звернення до обраного сімейного лікаря, що включатимуть: консультації; діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь; супроводження пацієнтів із хронічними захворюваннями; профілактика: вакцинація, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику.

3) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. За направленням сімейного лікаря.

4) третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

5) паліативної медичної допомоги;

6) медичної реабілітації;

7) медичної допомоги дітям до 16 років;

8) медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.


ЗВЕРНЕННЯ ДО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО ЛІКАРЯ

З 2020 року держава покриватиме обстеження, консультацію та призначення лікування у спеціалізованого лікаря або високоспеціалізованого медичного закладу тільки за умови направлення від лікаря первинної медичної допомоги.

До 2020 року звертатися до лікарів спеціалізованих або високоспеціалізованих медичних закладів пацієнти можуть як за направленням, так і самостійно.


ЗА ЩО ПЛАТИТИ?

Затвердженого переліку платних послуг поки що немає. Такі послуги мають з’явитися у 2020 році.  Автори реформи запевняють – у перелік платних послуг включать тільки те, що не є критичним. Поки що йдеться про естетичну стоматологію та пластичну хірургію.


Матеріал підготовано на основі інформації МОЗ України та Закону України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.

Підпишись на УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕНТ тут:
Facebook
Twitter
Follow Me
Instagram
2018-01-31T12:21:45+02:00 31 Січня, 2018|Новини|Коментарі Вимкнено до Медична реформа стартувала! Деталі, які варто знати…
error: Content is protected !!